[elementor-template id="8464"]
Co si pod tím pojmem představit - street art, vandalismus, umění, velkoplošná tvorba, Banksi, Berlínská zeď, vzkaz…
Každopádně pro slovo MURAL není v češtině nějaký ideální překlad.
V současné době se mezi umělci tento formát díla začíná více objevovat, a je k tomu dobrý důvod - nástěnná malba má totiž několik nesporných výhod.
V čerstvě vymalované ortopedické ordinaci jsem čekala, až mi pan doktor řekne, co mám s palcem. Na otázku, zda ho tak nutně potřebuji jsem odpověděla, že mě má ruka jakožto ilustrátorku živí, takže potřebuji. „Aha, ilustrátorka. A na zeď malujete taky?“
Prý jim pacienti pravidelně okopávají zdi, když si sedají na vysoké lehátko… A malovat celou ordinaci každý měsíc nechtějí. Potřebovali jsme tedy vymyslet něco, co bude zdi krýt, bude to plně omyvatelné a nebude překážet… Nabízelo se zeď pomalovat a pečlivě zafixovat dobrým lakem.
„Jasně, na kontrolu Vám přinesu pár návrhů.“
Nejprve je potřeba si ujasnit, čeho chceme muralem dosáhnout. Zda jde „jen“ o estetiku, nebo máme něco vzkázat, nebo třeba ryze praktický důvod.
V tomto případě jsem měla udělat malbu ve spodní části zdi, tak aby nebyly vidět okopané šmouhy a aby bylo možné zeď omývat.
Jako u všech projektů, je i tady potřeba udělat několik skic. Vybrat jeden z návrhů a ten více rozpracovat.
Když si pan doktor a sestřička vybrali jeden motiv, řekli pár poznámek k barevnosti a já jsem upravenou skicu vložila do fotografie ordinace, jen pro představu.
Po asi dvou týdnech se vyjádřili všichni páni doktoři a vše již bylo v digitální podobě připraveno. Jen domluvit termín realizace a jde se na to!
Očividná otázka - jde o interiér nebo exteriér? A pak už jen detaily, jak moc je potřeba mít malbu odolnou. Pokud se jedná o místa u země, u dveří nebo dokonce někde, kde se na malbě sedí, určitě se musí dopředu počítat s dobrým zafixováním.
Stejně tak u exteriéru myslet na to, zda bude malba alespoň částečně chráněná před vlivy počasí…
Úprava zdi - ani sebelepší mural na nekvalitní zdi nevydrží. Pokud je zeď plesnivá, nebo se loupe, je určitě potřeba ji nejdříve ošetřit. Vyhladit, vyčistit, zvážit třeba penetraci a podobně.
Každopádně vždy bych malovala jen na čistou zeď, to je jasné. (Pavučiny umí taky docela překážet!)
Barvy - klasické barvy na zeď, proč ne. Samozřejmě pak jsou varianty akrylových barev, nebo i spreje a různé fixy a markery. Já mám dobrou zkušenost s barvami Dulux (mají i speciální extra odolné barvy, které se pro můj účel omyvatelnosti dobře hodily).
Protože jsem měla mural s docela úzkou barevnou paletou, a některé barvy jen na malé ploše, využila jsem „vzorkových“ barev v malých tubičkách. Moc doporučuji. Zbytek jsem si míchala v různých kombinacích a využila jsem i klasické akrylové barvy.
K přípravě barev snad jen jednu další důležitou připomínku - raději si vždycky namíchejte více barvy, než pak ladit složitě stejný odstín. Pokud jsou barvy již namíchané, určitě zapsat čísla barev - i pro případné pozdější úpravy a opravy.
Markery - akrylové fixy. Pokud se rozhodnete dát muralu i nějaké ty linie, jsou fixy dobrou volbou. Určitě je dobré se držet jednoho typu média - když tedy barvy na akrylové bázi, tak raději i markery. Já jsem použila fixy Posca, které jsou dle mé zkušenosti stejně kvalitní jako od Molotow, ale o něco cenově dostupnější. Opět vynikající nabídka šířky hrotů a barev.
Lak - protože jsem si chtěla být stoprocentně jistá, že bude mural perfektně zalakovaný, použila jsem dva druhy. Nejprve jsem celý mural přestříkala akrylovým lakem ve spreji, a pak jsem ještě válečkem nanesla dvě vrstvy matného laku.
Válečky, štetce, pásky, ubrousky, hadry, tužka, guma…
A ještě jedna vychytávka - někdy člověk nechce úplně expresivní malbu, ale je potřeba se držet schválené předlohy. K tomu je dobrým pomocníkem projektor - aby člověk nemusel odbíhat od stěny, zda se drží ve správných proporcích, je projektor výbornou pomůckou pro první nákresy na zeď.
Domluvit si čas a prostor je taky docela důležité. V mém případě jsem šla do ordinace v den, kdy se pacienti neobjednávají a zbytek jsem dělala o víkendu. Je potřeba počítat s nějakým časem, kdy barva schne. Než se pak zafixuje může být „zranitelná“.
No a po všech těch přípravách (nezmínila jsem vůbec ty hodiny studování a přemýšlení, jaké barvy, jaké laky, jakým způsobem, jak… inu, projekt se vším všudy), po všech těch přípravách konečně malování!
Na časosběrném videu to vypadá jako pěkný tanec! Jen se podívejte dole na timelapse video..
Na co je dobré nezapomenout - něco, na čem budete barvu rozdělávat a válečkem nabírat! Na hooodně pohodlné oblečení - budete při malování dělat všemožné pózy. Dost šikovné jsou vlhčené ubrousky.
Po zaschnutí (klidně i den) jsem zafixovala lakem ve spreji přímo dělaným na akrylové malby. Další den jsem pak přelakovala lakem, který na muralu vytvořil slabý průhledný film - zeď je omyvatelná a barvy si drží svou původní intenzitu a nežloutnou.
Tak to je shrnutí, jak jsem dělala mural ve dvou ordinacích Ortopedie Kateřinská. Pár tipů se určitě hodí.
Pokud byste potřebovali vylepšit i Vaši zeď, podívejte se SEM a něco společně vymyslíme.
Chcete vědět něco víc? Napište si o to do komentářů 🙂
[elementor-template id="8454"]